تاريخ: دوشنبه 1396/8/15
کد : 61467
ایمان ، یکی دیگر از عوامل اصلی فلاح و کامیابی دنیوی و اخروی است

ایمان ، یکی دیگر از عوامل اصلی فلاح و کامیابی دنیوی و اخروی است

آیت الله محمدی ری شهری گفت: همه انبیاء و اوصیاء و مبلّغین دین، برنامه و هدفشان رساندن انسان به نقطه "فلاح" بوده است، تا انسان همیشه سعادتمند، در دنیا و آخرت باشد.

به گزارش روابط عمومی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام، این جلسه یکشنبه ۱۴ آبانماه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در مصلای بزرگ ری آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام پس از تلاوت قرآن کریم آغاز شد.

تولیت آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام در تبیین کلمه "فلاح" در پنجمین آیه از سوره مبارکه بقره  در ادامه تبیین عوامل اصلی فلاح ، به عنصر "ایمان" اشاره و با دسته بندی آیات مختلف در خصوص ایمان، به آیات ابتدایی سوره مؤمنون استناد کرد و "خشوع در نماز"، "پرهیز از حرف لغو و بیهوده" ، "پرداخت زکات"، "کنترل شهوت در جای خود"، "رعایت امانتداری" و "حفاظت بر نماز" را از نشانه های مؤمن واقعی دانست که سعادت دنیا و آخرت نصیبش می گردد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان خاطره ای از آیت الله بهجت (ره) ادامه داد:
«در محضر آیت الله بهجت بودیم و ایشان ضمن طرح این سؤال که ارتباط دو آیه "الذین هم فی صلاتهم خاشعون" و "والذین هم عن اللغو معرضون" چیست؟ در جواب، حضور قلب را در عدم استفاده از سخن لغو دانست و افزودند: اگر انسان بخواهد در نماز حضور قلب داشته باشد، باید از حرف لغو و بیهوده، پرهیز و اجتناب کند.»

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث با استناد به روایاتی از اهل بیت علیهم السّلام به اهمیت اهتمام در نماز اول وقت تأکید کرد و ادامه داد:
«امیر مؤمنان علی علیه السلام در روایتی می فرماید هرکس می خواهد ببیند شیعه واقعی ما هست یا خیر، ببیند چه مقدار مراقب اوقات نمازش است و به نماز اوّل وقت اهمیت می دهد.»

تولیت آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام با استناد به آیه ۲۷ سوره ابراهیم "یُثَبِّتُ اللَّهُ الَّذینَ آمَنوا بِالقَولِ الثّابِتِ فِی الحَیاةِ الدُّنیا وَفِی الآخِرَةِ" با عنوان آیه ای که صرفاً روی ایمان تأکید دارد، افزود:
«خداوند متعال، فرد با ایمان را ثابت قدم می دارد. بنا براین کسی که اهل ایمان حقیقی باشد، هم در دنیا و هم در آخرت ثابت قدم می ماند و ارتباطش با خدا قطع نخواهد شد. در حقیقت ایمان حقیقی ، ویژگی هایی که در آیات مختلف قرآن برای اهل فلاح ذکر کرده است را به دنبال خواهد داشت.»

آیت الله محمدی ری شهری اظهار کرد: با توجه به آیه ۸۲ سوره انعام "الَّذینَ آمَنُوا وَ لَمْ یَلْبِسُوا إیمانَهُمْ بِظُلْمٍ أُولئِکَ لَهُمُ الْأَمْنُ وَ هُمْ مُهْتَدُونَ"، افرادی هم هستند که ایمانشان عاریه ای و موقت است و در آخر ایمانشان را از دست می دهند و آنها ظلم کنندگان هستند، بنابراین ایمانی که همراه با ظلم به دیگران باشد، ثابت نخواهد ماند و بزرگترین ظلم نیز، ظلم به نظام جمهوری اسلامی و رهبری است.

تولیت آستان مقدّس در پایان ابراز امیدواری کرد خداوند ایمان ما را تا آخرین لحظه زندگی در وجودمان ثابت بدارد و ما را سعادتمند در دنیا و آخرت بگرداند.

جلسات تفسیر قرآن آیت الله محمدی ری شهری هر هفته یکشنبه شب ها بعد از نماز مغرب و عشاء در مصلای بزرگ ری برگزار می گردد.

روابط عمومی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام از عموم عاشقان و علاقمندان به قرآن کریم دعوت بعمل می آورد تا ضمن حضور در این جلسات، از معارف ناب این کتاب آسمانی بهره ببرند.


خبرگزاری فارس :

خبرگزاری ایرنا :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایسنا :