تاريخ: یکشنبه 1396/7/30
کد : 61239
دور نمایی از جامعه آرمانی اسلامی

دور نمایی از جامعه آرمانی اسلامی

آیت الله محمدی ری شهری در تفسیر آیه "اولئک علی هدی من ربهم و اولئک هم المفلحون" عنوان کرد: این آیه در واقع دورنمایی از جامعه آرمانی اسلامی است.

جلسه درس تفسیر قرآن کریم آیت الله محمدی ری شهری در آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام برگزار شد. 

به گزارش روابط عمومی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام، این جلسه یکشنبه ۳۰ مهرماه بعد از اقامه نماز مغرب و عشاء در مصلای بزرگ ری آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السّلام برگزار و تولیت آستان مقدّس در این جلسه به ادامه تفسیر پنجمین آیه از سوره مبارکه بقره پرداخت. 

آیت الله محمدی ری شهری در تفسیر آیه "اولئک علی هدی من ربهم و اولئک هم المفلحون" عنوان کرد:
«این آیه در واقع دورنمایی از جامعه آرمانی اسلامی است.»

وی در پاسخ به این سوال که نقطه مطلوب جامعه ی اسلامی کجاست و جمهوری اسلامی چه موقع به هدف نهایی خودش که همان فلاح است خواهد رسید؟ بیان کرد: جامعه ی مفلحین، جامعه ای است که سیاست های اسلام صد در صد در آن پیاده شود و به مقصد مورد نظر اسلام رسیده باشد. 

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث ادامه داد: فلاح بمعنای خیر و سعادت دنیا و آخرت است و اگر جامعه ای به بهترین نحو مدیریت شد و مردم به گونه ای در آن زندگی کردند که هیچ کمبودی از نظر مادی و معنوی نداشته باشند، آن جامعه، جامعه ی مفلح خواهد بود. 

وی با اشاره به روایات و آیات مختلف قرآن و روش تفسیری قرآن به قرآن، در تفسیر کلمه ی "مفلح" تصریح کرد: مفلح به افرادی اطلاق می شود که هم در دنیا و هم در آخرت وضع خوبی دارند و به سعادت و کامیابی دنیوی و اخروی دست پیدا می کنند.

آیت الله ری شهری با اشاره به آیه ۳۰ سوره مبارکه نحل "وَقِیلَ لِلَّذِینَ اتَّقَوْا مَاذَا أَنْزَلَ رَبُّکُمْ قَالُوا خَیْرًا لِلَّذِینَ أَحْسَنُوا فِی هَذِهِ الدُّنْیَا حَسَنَةٌ وَلَدَارُ الْآخِرَةِ خَیْرٌ وَلَنِعْمَ دَارُ الْمُتَّقِینَ" افزود:
اسلام می خواهد انسان را به نقطه خیر برساند، بدین معنا که علاوه بر آخرت، به درد زندگی همین دنیا نیز می خورد و دنیا را برای انسان تبدیل به بهشت می کند. 

تولیت آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام با اشاره به آیه ۳۰ سوره شوری "وَ ما أَصابَکُمْ مِنْ مُصِیبَةٍ فَبِما کَسَبَتْ أَیْدِیکُمْ وَ یَعْفُوا عَنْ کَثِیرٍ" اظهار داشت:
مشکلات و دردهای بشر ابدا از جانب پروردگار نیست، بلکه به دست خود انسان است و مقصر خود اوست.

وی با اشاره به روایتی از پیامبر اسلام (ص) که میفرماید: "اَلْقَلبُ ثَلاثَةُ اَنْوَاعٍ: قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالدُّنْیا وَ قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالْعُقْبَی وَ قَلْبٌ مَشْغولٌ بِالْمَوْلَی، وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالدُّنْیا لَهُ الشِّدَّةُ وَ الْبَلاءُ وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالْعُقْبَی فَلَهُ الدَّرَجَاتُ الْعُلَی وَ اَمَّا الْقَلْبُ الْمَشْغولُ بِالْمَوْلَی فَلَهُ الدُّنْیا وَ الْعُقْبَی وَ الْمَوْلَی" "قلب ها سه نوع اند: قلبی که مشغول و وابسته به دنیا است، قلبی که مشغول به آخرت است، قلبی که وابسته به خداست. اما آن قلبی که سرگرم و وابسته به دنیا است،‌ همیشه دچار سختی و گرفتاری است. و آن قلبی که وابسته به تنعّمات اخروی است، ‌به درجات و مراتب بالایی می رسد. و قلبی که دلبسته به مولا (خدا) است، هم دنیا دارد، ‌هم آخرت را دارد و هم خدا را دارد" اظهار داشت: قلبی که در بند و عاشق خدا باشد، هم دنیا ، هم آخرت و هم خدا از آنِ اوست.

این مفسر قرآن کریم در پایان ابراز امیدواری کرد خداوند متعال، همه ی ما را دلبسته خود قرار دهد و ان شاءالله نظام ما مقدمه و زمینه ساز حکومت حضرت ولی عصر (عج) بوده و با ظهور و حکومت ایشان به جامعه ی آرمانی اسلامی که همان فلاح است، دست پیدا کنیم. 

لازم به ذکر است این جلسات هر هفته یکشنبه شب ها بعد از نماز مغرب و عشاء در مصلای بزرگ ری برگزار می گردد.

روابط عمومی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام از عموم عاشقان و ارادتمندان به ساحت مقدّس قرآن کریم دعوت بعمل می آورد تا ضمن حضور در این جلسات، از معارف ناب این کتاب آسمانی بهره مند شوند. 

 


خبرگزاری فارس :

خبرگزاری ایرنا :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایسنا :