تاريخ: سه شنبه 1396/7/25
کد : 61130
تأکید اسلام بر ورزش جان در کنار ورزش جسم

تأکید اسلام بر ورزش جان در کنار ورزش جسم

آیت الله محمدی ری شهری در دیدار اعضای کانون پیشکسوتان ورزش کشتی شهرستان ری : اسلام بیش از آنکه به ورزش جسم اهمیت دهد، به ورزش روح اهمیت داده و تأکید فراوان دارد و موضوع ریاضت را در ورزش روح بسیار حائز اهمیت دانسته است.

اعضای کانون پیشکسوتان ورزش کشتی شهرستان ری با تولیت آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام دیدار و گفتگو کردند.

به گزارش روابط عمومی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام، در این دیدار آیت الله محمدی ری شهری ضمن عرض تسلیت ایّام شهادت جانسوز حضرت سیدالساجدین علیه السّلام و خیرمقدم بحضور پیشکسوتان ورزشی شهرستان ری، به بیان نکاتی در خصوص اهمیت ورزشِ روح و جسم پرداخت.

تولیت آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام گفت: در فرهنگ روایات اهلبیت، ورزش ، "ریاضت" نام گرفته و ترجمه شده است و از منظر روایات به دو شاخه "ورزش جسم" و "ورزش روح" تقسیم می شود.

وی با اشاره به عبارت معروف "عقل سالم در بدن سالم" گفت: ورزش جسم یکی از مهمترین عوامل سلامتی بدن انسان بشمار می رود و تا جایی که برای سلامتی بدن مفید باشد، مورد توصیه اسلام قرار گرفته است ، لکن تنها ورزشِ جسم، مورد توصیه اسلام نبوده و اسلام بیش از آنکه به ورزش جسم اهمیت دهد، به ورزش روح اهمیت داده و تأکید فراوان دارد و موضوع ریاضت را در ورزش روح بسیار حائز اهمیت دانسته است.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث ادامه داد: همانطور که اگر انسان با ورزش، بدنش را قوی گرداند، می تواند در میدانهای مختلف مسابقات ورزشی هنرنمایی و بر حریفان غلبه کند و پیروز شود؛ در ورزش روح نیز اگر انسان روح خود را ورزش دهد، روحش قوی شده و در میدان نبرد با حریف (هواهای نفسانی) ، پیروز خواهد شد.

وی با اشاره به روایت "مَنِ استَدامَ رِياضَةَ نفسِهِ انتَفَعَ" از حضرت علی علیه السّلام، ادامه داد: همانطور که ریاضت و ورزش بدنی باید همیشه تداوم داشته باشد تا بدن انسان آمادگی لازم را پیدا کند، در بحث روح نیز انسان باید در زمینه های مختلف معنوی، برای روح و جان خود تمرین مداوم داشته باشد تا بر حریفان پیروز شود و آن پیروزی و جوانمردی، عطا و مدالش با خداست، مانند مدالی "لا فَتى اِلّا عَلِى، لا سَيفَ اِلّا ذُو الفَقار" که به مولا علی علیه السّلام عنایت شده است و به تناسب قوتی که روح هر فرد پیدا می کند، مدالی متناسب از سوی خداوند به او تعلق می گیرد.

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: حقیقت انسان، روح اوست و روح انسان بسیار برتر و والاتر از جسم اوست، لذا به همان میزان که میان ارزش روح و ارزش جسم انسان فاصله وجود دارد، میان مدال ورزشی روح و مدال ورزشی جسم نیز تفاوت وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه قدرت جسمی و بدنی حضرت امیرالمؤمنین علیه السّلام قابل توصیف نبوده ، اما روح ایشان از جسمشان قوی تر بود، و طبق روایت علوی که میفرماید "لَأرُوضَنَّ نَفسِي رِياضَةً تَهُشُّ مَعَها إلى القُرْصِ إذا قَدَرَتْ علَيهِ مَطعوما " آنقدر خود را ریاضت داده ام که اگر حتی گٍرده نانی مهیا شود، شاد شود " افزود: لازم است انسان با اقتدا به مولا علی علیه السّلام روح خود را با تقوا که شامل مهارتهای ورزشی مختلف روح انسان در کنترل اعضا و جوارح مانند چشم، گوش، شکم، دست و پا است ریاضت دهد.

آیت الله محمدی ری شهری با بیان روایتی از پیامبر (ص) در مورد شخصی که معروف به "حجر الاشدّاء" بمعنای قهرمان قهرمانان بود، فرمودند: "اَفَلا اُخبِرُکُم بِما هُوَ اَشَدُّ مِنهُ، رَجُلٌ سَبَّهُ رَجُلٌ فَحَلِمَ" "آیا میخواهید بگویم چه کسی از آن شخص (حجر الاشدّاء) قوی تر است؟ مردی که مورد دشنام دیگری قرار میگیرد، اما تحمل میکند و طاقت می آورد و جوابی نمی دهد" تشریح کرد: این مرد، قهرمانی است که سه حریف را یکجا بر زمین زده است، اولین حریف "نفس امّاره"، دومین حریف "شیطان" و سومین حریف شیطانی که بر شخص دشنام دهنده مسلط شده است" و ورزشکاری که در مسائل فرهنگی و اخلاقی شکست بخورد ، در واقع از نفس عماره و شیطان شکست خورده است.

وی در پایان ابراز امیدواری کرد ان شاءالله ورزشکاران جمهوری اسلامی همانقدر که به ورزش جسم اهمیت می دهند و بدنبال کسب عناوین قهرمانی جسمی هستند، به ورزش روح هم عنایت ویژه داشته و قهرمان روح خود نیز باشند.

در آغاز این دیدار نیز محسن سبزعلی رئیس کانون پیشکسوتان ورزش کشتی شهرستان ری ضمن عرض تبریک هفته تربیت بدنی، به ارائه گزارش عملکرد و اهداف تشکیل این کانون پرداخت. 


خبرگزاری فارس :

خبرگزاری ایرنا :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایسنا :