تاريخ: چهارشنبه 1396/5/4
کد : 60168
مرحوم آیت الله مشکینی یکی از بزرگان صلحا و علمای ربانی بود

مرحوم آیت الله مشکینی یکی از بزرگان صلحا و علمای ربانی بود

آیت الله محمد محمدی ری شهری، صبح چهارشنبه در مراسم بزرگداشت آیت‌الله مشکینی ره: بی تردید مرحوم آیت الله مشکینی یکی از بزرگان صلحا و علمای ربانی و یکی از مهم ترین اسوه های اخلاقی، علمی و عملی معاصر ما بود.

به گزارش روابط عمومی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم علیه السّلام ، آیت الله محمد محمدی ری شهری، صبح چهارشنبه در مراسم بزرگداشت آیت‌الله مشکینی که با حضور آیت الله رضا استادی مقدم (تهرانی), حجج الاسلام والمسلمین سید رضا تقوی، رئیس شورای سیاستگذاری ائمه کشور، شاهچراغی امام جمعه شهرری ، جمعی از ائمه جمعه و مدیران حوزه های علمیه استان تهران ، آقای جمالی پور فرماندار شهرری ، آقای مهندس صفوی شهردار شهرری ، علماء ، پژوهشگران و سایر مسئولین و مدیران کشوری در سالن شیخ صدوق (ره) حرم مطهر برگزار شد، طی سخنانی گفت: جلساتی که در آن ها از صالحین یاد می شود، مورد عنایت خداوند است.

وی اضافه کرد: بی تردید مرحوم آیت الله مشکینی یکی از بزرگان صلحا و علمای ربانی بود، بسیار سخت است که انسان از غیر خدا دل کنده و به خدا روی آورد، هدف این جلسات علاوه بر تکریم افرادی که حق بر حوزه ها، علما و نظام اسلامی حق دارند، الگوگیری از این عزیزان است، آیت الله مشکینی یکی از مهم ترین اسوه های اخلاقی، علمی و عملی معاصر ما بود.

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: نکوداشت آیت الله مشکینی برای ما طلاب، خصوصا طلاب جوان آثار فراوان و مثبتی دارد، آیت الله مشکینی از نظر علمی، اخلاقی، عملی، سیاسی و اجتماعی الگو بود و بنده که سال های فراوان کنار ایشان بودم، از علم، سلوک و اخلاق ایشان استفاده های فراوانی بردم.

نماینده مردم تهران در مجلس خبرگان رهبری با بیان این که در سال هایی که از وفات آیت الله مشکینی گذشته نکات بسیاری در مورد ایشان نوشته شده است، افزود: نوگرایی در حوزه و تعلیم و تدریس از ویژگی های آیت الله مشکینی بود، این آیت الله به شدت مخالف این بودند که وقت طلاب با مباحثی گرفته شود که تنها جنبه علمی داشتند، جامعه امروز ما به شدت به دروس کاربردی دینی احتیاج دارد.

وی با اشاره به برخی نکات اخلاقی و سیاسی اجتماعی مرحوم آیت الله مشکینی، گفت: نکته اول انتقاد پذیری است، انسان نباید از انتقاد ناراحت شده و موضع گیری منفی کند، آیت الله مشکینی از انتقاد ناراحت نشده و حتی از آن استقبال می کرد.

تولیت آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) سپس با تاکید بر اهمیت وحدت کلمه اضافه کرد: بارها هم امام(ره) و هم مقام معظم رهبری، بر اهمیت وحدت در پیروزی انقلاب اسلامی و نیز در تداوم انقلاب تاکید داشتند، آیت الله مشکینی نیز بسیار بر وحدت بین علما و نیز در جامعه اصرار داشتند، ایشان همان علاقه و تبعیتی که از امام داشتند را پس از امام(ره) از مقام معظم رهبری داشتند و رهبری نیز عنایت ویژه ای به ایشان داشتند.

وی بر وحدت کلمه حول محور ولایت فقیه تاکید کرد و گفت: راه اصلی، راهی است که بر محور ولایت متمرکز شود، اگر راه را اشتباه برویم به جای اتحاد به افتراق خواهیم رسید، شیوه آیت الله مشکینی ایجاد وحدت در جامعه حول محور ولایت بود.

ری شهری تعبیر «اسوه اخلاق عملی» توسط مقام معظم رهبری به آیت الله مشکینی را منحصر به فرد دانست و گفت: طلاب بر اساس این رهنمود مقام معظم رهبری، در مورد ویژگی آیت الله مشکینی به عنوان اسوه عملی اخلاق، قلم بزنند و جشنواره ای به مناسبت بزرگداشت آیت الله مشکینی در حوزه ها برگزار شود.


خبرگزاری فارس :

خبرگزاری ایرنا :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایسنا :