تاريخ سخنرانی: پنج شنبه 1395/10/2
سخنرانی در  اختتامیه همایش صدف کوثر در قم

سخنرانی در اختتامیه همایش صدف کوثر در قم

سخنرانی آیت الله محمدی ری شهری در اختتامیه همایش صدف کوثر در راستای تکریم ام المومنین حضرت خدیجه(س) در جامعه الزهرا(س) قم :
تکریم و تعظیم حضرت خدیجه اقدام شایسته ای است و برگزاری این همایش ان شاء الله پربرکت و تاثیرگذار خواهد بود.

گزیده سخنرانی آیت الله محمدی ری شهری در اختتامیه همایش صدف کوثر که در راستای تکریم ام المومنین حضرت خدیجه(س) در جامعه الزهرا(س) قم برگزار شد. 

قدردانی از دست اندکاران برگزاری این همایش:
تکریم و تعظیم حضرت خدیجه اقدام شایسته ای است و برگزاری این همایش ان شاء الله پربرکت و تاثیرگذار خواهد بود.

 حضرت خدیجه(س) یکی از شخصیت های ممتاز، بافضیلت و بسیار تاثیرگذار در تاریخ اسلام است.
پیامبر خدا (ص)، تعابیر بلندی در تجلیل از این شخصیت در کنار سه بانوی بزرگ دیگر دارد؛ به تعبیری که شیعه و سنی نقل کرده اند برترین زنان جهانیان حضرت خدیجه، حضرت فاطمه(س)، حضرت مریم و آسیه هستند.

همچنین در تعبیر دیگری نقل شده برترین زنان اهل بهشت این چهار بانوی بزرگوار هستند؛ در روایت دیگری نقل شده که این چهار بانوی بزرگوار، کامل ترین زنان جهان در تاریخ بشر هستند.

 این چهار بانوی بزرگوار در تاریخ جهان به قله انسانیت دست یافتند، کمالات شخصیت های بزرگ به دو بخش کمالات غیراختیاری و اختیاری تقسیم می شود؛ همچنین کمالات اختیاری شامل دو بخش کمالات اختصاصی و غیراختصاصی است.

براساس روایتی اگر کسی دارای عقل، زیبایی و فصاحت باشد، کامل است. سلسله کمالاتی نظیر اخلاق، اعتقاد و اعمال نیکو وجود دارد که اختیاری است و انسان می تواند آنان را کسب کند.

عقل، جمال و فصاحت از کمالات غیراختیاری حضرت خدیجه(س) بوده است.

کمالات اختیاری و اختصاصی حضرت خدیجه(س) :
این بانوی بزرگوار نخستین بانویی بود که به اسلام ایمان آورد.

همچنین حضرت خدیجه نخستین و بزرگ ترین ثروتمندی بود که ثروت عظیم خود را در راه خداوند و اسلام قرار داد. اسلام با منطق رواج پیدا کرد و شمشیر علی(ع) موانع را از سر راه برداشت و ثروت حضرت خدیجه(س) به ترویج اسلام کمک کرد.

حضرت خدیجه نخستین بانویی بود که رسول خدا(ص) با ایشان در همه امور مشورت می کرد و این مسئله نشان دهنده جایگاه قدرت فکری این بانوی بزرگوار است.

حضرت خدیجه تنها بانویی بود که تداوم دهنده نسل ائمه معصومین(ع) شد.

کمالات اختیاری غیراختصاصی حضرت خدیجه(س):
پاکدامنی و طهارت این بانوی بزرگوار موجب شد که ملقب به عنوان طاهره شوند.

زنان و مردان جهان می توانند از ویژگی پاکدامنی حضرت خدیجه(س) الگوگیری کند.

یکی از ویژگی های حضرت خدیجه(س) صداقت بود، صداقت، انفاق و ایثار این بانوی بزرگوار قابل الگوگیری برای مسلمین است.

حضرت خدیجه(س) در شرایط غربت اسلام به دفاع از ارزش های دینی پرداخت،  این بانوی بزرگوار از فرهنگ و عقاید اسلامی دفاع کرد و این مسئله قابل الگوگیری در شرایط نامناسب فرهنگی امروز است.

 مدیریت اقتصادی یکی دیگر از ویژگی های حضرت خدیجه است، مدیریت اقتصادی منافاتی با زن بودن ندارد.

در ماجرای  ازدواج رسول اکرم(ص) و حضرت خدیجه(س)، این بانوی بزرگوار خواستگارهای زیادی داشت اما به دلیل قرابت، کرامت، اخلاق نیکو و صداقت رسول اکرم(ص) را برگزید.

منبع :