تاريخ سخنرانی: دوشنبه 1395/8/10
بمناسبت سالگرد 13 آبان در دیدار جمعی از دانش آموزان بسیجی استان تهران

بمناسبت سالگرد 13 آبان در دیدار جمعی از دانش آموزان بسیجی استان تهران

برای همه علاقه مندان به انقلاب و به خصوص بسیجیان عزیز دو نکته مهم در هفته مبارزه با استکبار باید مورد توجه باشد؛ یکی تبیین مبانی استکبار ستیزی از قرآن و دیگری زمینه سازی برای پرورش انسان های استکبار ستیز نظیر شهید فهمیده که توانست مدال افتخار «رهبری» را از بنیانگذار این انقلاب بگیرد و این افتخار بزرگی است که نصیب خانواده شهید فهمیده شده است.

گزیده سخنان آیت الله محمدی ری شهری در دیدار جمعی از دانش آموزان بسیجی استان تهران بمناسبت سالگرد ۱۳ آبان

نکاتی در خصوص مسئله مهم استکبارستیزی و جایگاه آن در قرآن:
« استکبار ستیزی » یکی از اصول اساسی نظام مقدس اسلامی است که هم در پیدایش این انقلاب نقش اساسی داشت و هم در تداوم آن نقش اصولی دارد.

برای همه علاقه مندان به انقلاب و به خصوص بسیجیان عزیز دو نکته مهم در هفته مبارزه با استکبار باید  مورد توجه باشد؛ یکی تبیین مبانی استکبار ستیزی از قرآن و دیگری زمینه سازی برای پرورش انسان های استکبار ستیز نظیر شهید فهمیده که توانست مدال افتخار «رهبری» را از بنیانگذار این انقلاب بگیرد و این افتخار بزرگی است که نصیب خانواده شهید فهمیده شده است.

چگونه می توان الگوهایی مانند شهید فهمیده را در بحران ها ارائه کرد؟
اصول سیاست خارجی نظام اسلامی در آیه نخست سوره مبارکه ممتحنه از جانب خدای متعال، به روشنی آمده است که اى كسانى كه ايمان آورده‏ ايد دشمن من و دشمن خودتان را به دوستى مگيريد ، كه با آنها اظهار دوستى كنيد و حال آنكه  حقایقی که شما باور دارید را انکار می کنند ».

این یک اصل قرآنی است و امکان ندارد انقلاب اسلامی با استکبار جهانی و در رأس آنها امریکا رابطه دوستی و مودت داشته باشد زیرا این سیاست قرآن و اسلام است که از ابتدا بنیانگذار نظام اسلامی مطرح کردند و امروز هم خلف صالح آن بزرگوار مقام معظم رهبری با قوت همین سیاست را ادامه داده و خواهند داد.

 آیات سوره ممتحنه:
در ادامه این آیات خداوند می فرمایند عدم رابطه با دشمنان مستکبر که حقوق مسلمانان را به رسمیت نمی شناسند و تجاوز به حقوق مسلمانان می کنند یک اصل اسلامی است و مبارزه با استکبار که امروز مصداق اتم آن امریکای جنایت کار است نیز یک اصل اسلامی است.

قرآن تأکید دارد نباید با دشمن رابطه پنهانی و اشکار داشته باشید/ خاطره ای از واکنش امام راحل به این رابطه :
 در تاریخ ۳۰ خرداد ۶۷، زمانی که امام راحل در قید حیات بودند نامه ای به ایشان نوشتم و موضوعی را مطرح کردم. این موضوع در جلسه سران سه قوه تصویب شده بود اما چون موضوع مرتبط با آمریکا بود خواستم امام کاملاً در جریان باشند و امام هم اجازه این اقدام را بدهند امام راحل در پاسخ نامه بنده به این نکته اشاره کردند که ((باید همیشه در دل همه دست اندرکاران و به خصوص شما بغض و کینه امریکا محفوظ باشد ، چرا که آنها و سایر قدرت ها و ابرقدرت ها  تنها چیزی که فکر می کنند نابودی اسلام، قرآن و انقلاب اسلامی است. )) این سخن بدین معنی است که اگر کسی تصور کند مستکبر روزی با مسلمانان سازش خواهد کرد این فکر خام است.

«سیاست خارجی اسلامی در مقابل مستکبران»
رابطه آشکار و پنهان از نظر قرآن با مستکبران و در رأس آنها امریکا مطرود و ممنوع است. حال باید سؤال کرد سیاست خارجی جمهوری اسلامی باید با همه کشورها دعوا داشته باشد؟ نه این هم در همین سوره بیان شده است،  خدا شما را از رابطه با كسانى كه در كار دين با شما نجنگيده و شما را از ديارتان بيرون نكرده‏ اند باز نمى دارد كه با آنان نيكى نكنيد و با ايشان عدالت نورزيد زيرا خدا دادگران را دوست مى دارد».

 خدای متعال در این آیه شریفه خوبی کردن و ارتباط با آنانی که با انقلاب و اسلام مخالف نیستند را نهی نمی کند، اما مسلمانان حق رابطه با آنان که با انقلاب و اسلام سر جنگ دارند را ندارند. بنابراین پیوند دوستی با قدرت های استکباری از نظر قرآن ممنوع است ، ارتباط پنهانی ممنوع است، اما حسن رابطه با کشورهای غیر اسلامی که دشمنی با اسلام ندارند اگر به مصلحت نظام اسلامی باشد مشکلی ندارد.

سه اصل اساسی در سیاست خارجی نظام اسلامی / حال ما این روحیه استکبار ستیزی را چگونه در جوانان خصوصاً دانش آموزان پدید بیاوریم؟
روایت از حضرت رسول (ص) است که ایشان می فرمایند: با سه چیز بچه های خود را تربیت کنید: محبت پیامبرصلی الله علیه و آله و اهل بیت علیهم السلام و دوستی با دوستان خدا که در رأس آنها رسول گرامی و اهل بیت علیهم السلام است و آشنایی و انس با قرآن که اینها زمینه ساز است برای اینکه نوجوان دانش آموز کشور از ابتدا  با روحیه استکبارستیزانه پرورش پیدا کند.

روایت دیگر از حضرت رسول صلی الله علیه و آله : جناب ابوذر نقل می کند که روزی پیامبر صلی الله علیه و آله  فرمودند، می خواهید برایتان بگویم چه عملی از سایر اعمال فضیلت بیشتری دارد؟ که آن دوستی با دوستان خدا و دشمنی با دشمنان خدا و با فضیلت ترین اعمال است از این رو می توان گفت، روحیه استکبار ستیزی با فضیلت ترین عمل در کنار دوستی با دوستان خداست  که باید از خدای متعال مسالت کنیم که خداوند این دو خصلت را  به ما عنایت فرماید.


آیت‌الله محمدی ری‌شهری در این دیدار که با حضور جمعی از دانش آموزان بسیجی استان تهران و خانواده شهید فهمیده برگزار شد، با ابراز خرسندی از اینکه در این محفل نورانی در کنار بسیجیان عزیز و مسئولان بسیج دانش‌آموزی حضور دارد، اظهار امیدواری کرد که برکت نورانیت این آستان مقدس و دعای ارواح طیبه ای که در این حرم مطهر حضور دارند در این هفته که به عنوان هفته استکبار ستیزی نام گرفته، شامل حال همه نوجوانان و جوانان و بسیجیان عزیز سراسر کشور باشد.

منبع :