تاريخ سخنرانی: چهارشنبه 1395/2/15
شخصیت عظیم الشأن شیخ صدوق افتخاری برای تمام جهان اسلام

شخصیت عظیم الشأن شیخ صدوق افتخاری برای تمام جهان اسلام

گزیده سخنان آیت الله محمدی ری شهری در همایش بزرگداشت شیخ صدوق ره در آستان مقدس شیخ صدوق (ره)

 «همایش بزرگداشت شیخ صدوق» در سالروز رحلت این دانشمند فرزانه و با حضور آیت الله محمد محمدی ری شهری در آستان مقدس شیخ صدوق (ره) برگزار شد.

گزیده سخنان آیت الله محمدی ری‌شهری در این مراسم 
 جایگاه و شخصیت علمی شیخ صدوق
امام موسی بن جعفر(ع) فرمودند؛ تکریم و تعظیم عالم به دلیل دانش وی نیست بلکه این امر یکی از دستورالعمل‌های اسلام و توصیه‌های ائمه معصومین(ع) است.

شخصیت عظیم الشأن شیخ صدوق یک شخصیت جهانی
افتخار ایشان نه تنها برای ایران و شهرری بلکه برای تمام جهان اسلام است اما متاسفانه آنگونه که باید و شاید شناخته نشده است.

شیخ صدوق(ره) این افتخار را دارد که با دعای امام زمان(عج) در دوران غیبت صغری به دنیا آمد زیرا پدر ایشان طی نامه‌ای که به امام عصر(عج) نوشتند، امام برای او دعا و خداوند دو فرزند به ایشان عطا کرد که یکی از آن دو فرزند، شیخ صدوق(ره) است.

شخصیت علمی این محدث عالی مقام
اهتمام شیخ صدوق به ثقلین از ویژگی‌های بارز علمی ایشان است او نه تنها در علم حدیث، عالم بود بلکه مفسر قرآن کریم نیز بود و با تطبیق احادیث با کلام خدا هر چیزی را مخالف با قرآن بود حکم باطل بودن و ساختگی بودن آن را اعلام می‌کرد.

زمان شناسی این شیخ جلیل القدر بسیار حائز اهمیت است و این امر در کتاب هایی که تالیف کرده به وضوح مشاهده می شود.

سفرهای متعدد ایشان در راستای اخذ حدیث سبب شد ۲۰۰ جلد کتاب بنویسد، مبارزه با انحرافات احتمالی و غلو درباره ائمه معصومین از دیگر ویژگی‌های ایشان است که امام رضا(ع) در این باره فرموده است؛ خدایا من بیزارم از کسانی که درباره ما چیزهایی می گویند که ما آن را نگفتیم.

کتب تالیف شده این عالم وارسته
 از تعداد کتبی که ایشان تالیف کردند امروز تنها ۱۶ کتاب مانده است که یکی از این کتابها من لایحضره الفقیه است.

شایسته است این مکان، مدینه العلم شود و در آن حوزه علمیه بنا شود تا مرکز علم جهان اسلام به شمار آید و این امر نیاز به توجه ویژه مسئولان و دست اندارکاران می باشد.

منبع :