آسيب شناسى زيارت

آسيب شناسى زيارت

آسيب شناسى زيارت اهل بيت عليهم السلام ، يكى از مسائل مهمّى است كه براى بهره بردارى از بركات زيارت آنان ، لازم و ضرور است ؛ زيرا بدون توجّه به اين مسئله ، چه بسا زائر ، كارى را انجام دهد كه ريشه در تعاليم اهل بيت عليهم السلام ندارد و چه بسا موجب وَهْنِ مذهب و بدبينى ساير مسلمانان به پيشوايان مكتب تشيّع شود

آسيب شناسى زيارت اهل بيت عليهم السلام ، يكى از مسائل مهمّى است كه براى بهره بردارى از بركات زيارت آنان ، لازم و ضرور است ؛ زيرا بدون توجّه به اين مسئله ، چه بسا زائر ، كارى را انجام دهد كه ريشه در تعاليم اهل بيت عليهم السلام ندارد و چه بسا موجب وَهْنِ مذهب و بدبينى ساير مسلمانان به پيشوايان مكتب تشيّع شود ، مانند :
   بستن نخ و قفل و زنجير به در و پنجره ضريح امامان و امام زادگان ، همچنين انجام دادن اعمال و حركات ناصواب و موهن به هنگام ورود به حرم امامان عليهم السلام . رهبر انقلاب اسلامى آية اللّه خامنه اى ، در اين باره ، در يكى از سخنرانى هاى خود ، مطالبى ارزنده ايراد فرموده اند . در اين سخنرانى ، آمده است : يك بدعت عجيب و غريب و نامأنوس در بابِ زيارتْ درست كرده اند ، بدين ترتيب كه وقتى مى خواهند قبور مطهّر ائمّه عليهم السلام را زيارت كنند ، از درِ صحن كه وارد مى شوند ، روى زمين مى خوابند و سينه خيز ، خود را به حرم مى رسانند!
آيا هرگز شنيده ايد كه يك نفر از ائمّه عليهم السلام يا علما، وقتى مى خواسته اند زيارت كنند ، خود را از درِ صحن ، به طور سينه خيز به حرم برسانند؟! اگر اين كار ، مُستحسَن و مستحب بود و مقبول و خوب مى نمود ، بزرگان ما به انجامش مبادرت مى كردند . اين كار ، غلط است ؛ اهانت به دين و زيارت است . چه كسى چنين بدعت هايى را ميان مردم ، رواج مى دهد؟ نكند اين هم ، كار دشمن باشد؟! ۱ رهبر انقلاب ، در همين سخنرانى ، از آية اللّه حاج آقا حسين بروجردى ، آن عالم بزرگ و مجتهد قوى و عميق و روشن فكر ، نقل مى كند كه ايشان ، عَتَبه بوسى را منع مى كرد ، مبادا دشمنان خيال كنند كه سجده مى كنيم و عليه شيعه ، تشنيعى درست كنند . اصولاً زيارت اهل بيت عليهم السلام ، عبادتى بزرگ است و چگونگى عبادات ، مانند اصل آن ، بايد مورد تأييد شارع باشد .
بنا بر اين ، هر عملى كه تأييد آن به وسيله اهل بيت عليهم السلام مُحرز نباشد ، آفت زيارتْ محسوب مى شود و اجتناب از آن ، لازم و ضرور است .
------------------------------------------------------------------
۱.سخنان معظّم له در جمع روحانيون استان كهكيلويه و بوير احمد ، در آستانه ماه محرّم ، به تاريخ هفدهم خرداد ماه ۱۳۷۳ .