آخِذٌ بِقَولِكُمْ، عامِلٌ بِأمْرِكُم، مُسْتَجيرٌ بِكُمْ، زائرٌ لَكُمْ، لائِذٌ عَائِذٌ بِقُبُورِكُم، مُسْتَشْفِعٌ إلَى اللّه عز و جل بِكُمْ سخن شما را مى‌گيرم و بدان عمل مى‌كنم. به امر شما كار مى كنم. به شما پناهنده ام. زائرِ شما هستم

 

ادامه...

اخبار و رویدادها
تداوم تقوا انسان را به قله یقین می رساند
آیت الله محمدی ری شهری در ادامه مبحث تفسیر دعای مکارم اخلاق از صحیفه سجادیه : در دومین فراز این دعای نورانی آمده است که « پروردگارا یقین مرا برترین یقین قرار بده » و در این باره، مهمترین مباحثی که مطرح خواهد شد، ابتدا توجه به معنای یقین است و دیگر جایگاه یقین در فرهنگ اسلام و سپس اینکه چگونه می توان به مراتب یقین دست یافت.
نیازسنجی مخاطبان و اعتبارسنجی منابع در تولید برنامه های معارفی
آیت الله ری شهری در دیدار دست اندرکاران شبکه جهانی ولایت: در عصر کنونی معارف اهل بیت(علیهم السلام) در جهان مورد استقبال قرار دارد، از این رو باید نیازسنجی شود و مطابق نیازهای مخاطبان در این رابطه برنامه تولید شود. دست اندرکاران شبکه جهانی ولایت در این دیدار خواستار بهره‌مندی از ظرفیت های علمی و پژوهشی مؤسسه دارالحدیث شدند.
حضور و سخنراني آیت الله ری شهری در نمازهاي جمعه اطراف شهرستان ري
حضرت آيت الله محمدي ري‌شهري با هدف جلب توجه بيشتر مردم به جايگاه و شخصيت حضرت عبدالعظيم عليه السلام و حضور بيش از پيش مردم در آستان مقدّس، ضمن حضور در نمازهاي جمعه اطراف شهرستان ري در ديدار با مردم و مسئولين به ايراد سخنراني مي‌پردازند .
پایان اولین اجلاسیه آستان های مقدس جهان اسلام
اولین اجلاسیه تولیت های آستان های مقدس جهان اسلام، با تشکیل کمیته ویژه پیگیری تفاهم نامه به کار خود پایان داد.
درس ها
کتاب
مقاله
یادداشت
سخنرانی

محمد محمدی ری شهری
مؤلّف کوشیده است با بهره گرفتن از آثار حدیثی و تاریخی به ویژه نهج البلاغه و شرح های آن، آنچه را مربوط به روش امام علی(ع) در موضع گیری و رفتارهای سیاسی بوده است گردآوری و در پاره ای موارد، تحلیل کند.

محمد محمدی ری شهری
این فرهنگ نامه، رهنمودهای قرآن و احادیث اسلامی را در زمینه جایگاه امنیت ملی، سرزمین نمونه در امنیت، مسئولیت حکومت اسلامی در تأمین امنیت اجتماعی، امنیت موعود در جهان اسلام، خطرناک ترین تهدیدهای امنیتی و سیاست های امنیتی امام علی(ع)، با نظمی نوین ارائه کرده است.

محمد محمدی ری شهری
حکمت‏ نامه رضوى شامل يک درآمد، هشت بخش و ۴۵ فصل است. در آغاز آن، گزارش کوتاهى از زندگى امام رضا، دوران امامت ايشان، سفر اجبارى ايشان به خراسان، پذيرفتن ولايت‏عهدى مأمون، عظمت علمى و عملى ايشان، شمار احاديثى که از ايشان نقل شده، و شهادت و زيارت آن بزرگوار ارائه می ‏شود. سپس حکمت‏ هاى به يادگار مانده از ايشان... با نظمى نوين در هشت بخش گزارش می ‏گردد.
شمارى از روايات اهل بيت عليهم السلام صفت‌هاي «رحمان» و رحيم» را از نظر معنا با هم يکسان دانسته‌اند. از سوي ديگر، فرقى ندارند، و شمارى ديگر، تصريح مى‏كنند كه صفت «رحمان»، به رحمت عام الهى و صفت «رحيم» به رحمت خاص او اشاره دارند. برخى از محققان ظاهر دسته دوم از روايات را مخالف با قرآن دانسته و بر اين باورند که بايد آنها را تأويل كرد و يا كنار گذاشت.
شايسته ترين رهبر سياسى پس از پيامبر(ص) منابع فريقين, اتّفاق دارند كه اميرمؤمنان(ع), پس از پيامبر اسلام, بهترين و شايسته ترين فرد براى اداره جامعه اسلامى بود. اين موضوع, به تفصيل در جلد دوم موسوعة الامام على بن أبى طالب(ع) فى الكتاب والسنة والتاريخ, اثبات شده است
در مقابل روايات فراواني كه بر دو گونه محتوم و غيرمحتوم بودن قضاي الهي دلالت دارند، رواياتي نيز هست كه بر حتمي بودن قضاي الهي تأكيد دارند. اين نوشتار، با دسته‌بندي گروه دوم روايات، به دنبال آن است كه به تبيين اين احاديث بپردازد
در این نوشتار، جايگاه عقيده در زندگی مورد بررسی قرار می گیرد. عقايد انسان ، پايه تمام جهت گيرى هاى او در زندگى است و بر اين اساس ، عقيده نقش بزرگى در زندگى فردى و اجتماعى دارد ، چنان كه خداوند سبحان مى فرمايد : «كُلٌّ يَعْمَلُ عَلَى شَاكِلَتِهِ
حكمتِ غيبت امام چيست؟ و وجود امام غايب ، چه فايده اى دارد؟ چه ضرورتى دارد كه خداوند متعال ، فردى را كه امكان رهبرى جامعه براى او فراهم نيست ، به امامت برگزيند و بر خلاف عادت ، قرن ها عمر او را طولانى كند و به او دستور دهد كه از ديده ها پنهان گردد تا هر گاه امكان رهبرى براى او فراهم شد ، ظاهر شود و رهبرى جامعه را به عهده گيرد؟
هدايت اقوام و جوامع مختلف بشر ، سنّت قطعى الهى در نظام آفرينش است . چيزى كه هست ، راه‏نمايان خداوند متعال ، گاه پيامبران اويند كه مؤسّس شريعت‏اند و «نذير» يا «مُنذر» ناميده مى‏شوند و گاه ادامه دهندگان راه پيامبرند كه «هادى» ناميده مى‏شوند . مقصود ما از استمرار امامت در همه اعصار ، همين است كه جامعه بشر ، هيچ گاه از راه‏نماى الهى (پيامبر يا جانشين او) خالى نيست .
گزیده سخنان حضرت آیت الله ری شهری در اختتامیه اولین جشنواره شیخ کلینی در مدرسه عالی دارالشفاء
گزیده سخنان آیت الله محمدی ری شهری در همایش بزرگداشت شیخ صدوق ره در آستان مقدس شیخ صدوق (ره)
تولیت آستان حضرت عبدالعظیم(ع) گفت: ستاد برنامه ریزی اعتکاف در مدت سه روز برگزاری مراسم باید معارف دینی را به شکل جوان پسند و امروزی در اختیار آنان قرار دهد.
گفت وگو با آیت الله ری شهری: یکی از انگیزه های اصلی من از حدیث پژوهی، غربت حدیث در حوزه های علمیه بود، یعنی در آغاز طلبگی دیدم در حوزه ها تنها به فقه توجه می شود، در صورتی که آنچه جامعه از حوزه ها می خواهد، معارف است.
حضرت آیت الله ری شهری در گفتگو با هفته نامه حریم امام: پر برکت ترین کاری که در طول عمرم انجام دادم خدمت به آستان نورانی حضرت عبدالعظیم علیه السلام است. .... این گفتگو در ایام ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام و در آستانه ایام الله مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی انجام شده است.
ما سوالاتمان را در سه بخش امنیتی، سیاسی و موضوعات بین‌المللی دسته‌بندی کرده‌ایم. حالا باید به شما به دید فردی امنیتی نگاه کنیم یا سیاسی یا عالم دینی؟ آیت‌الله ری‌شهری: ترجیح می‌دهم با پرسش های فرهنگی شروع کنیم.