عن الحسين عليه ‏السلام :
سَأَلتُ أبي عليه ‏السلام عَن مَجلِسِ رَسولِ اللّهِ (ص)‏
پيامبر اكرم صلى‏ الله‏ عليه ‏و آله نمى‏ نشست و بر نمى‏ خاست مگر در حال ذکر و یاد خدا. ....


ادامه
درس ها
اخبار و رویدادها
کتابی که نیامده تمام شد، پنجمین جلد از کتاب «خاطره‌ها»
پنجمین جلد از کتاب «خاطره‌ها» حاوی خاطره‌های آیت‌الله ری‌شهری که انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی آن را منتشر کرده پیش از رسیدن به نمایشگاه کتاب پیش فروش شده و تمام شد.
دیدار با دست اندرکاران پژوهشكده كلام اهل بيت عليهم السلام
آیت الله محمدی ری شهری با دست اندرکاران پژوهشكده كلام اهل بيت عليهم السلام دیدار کردند. در این دیدار آخرین پژوهش های نویافته در زمینه دیدگاه های کلامی اهل بیت (علیهم السلام) از سوی پژوهندگان پژوهشکده کلام اهل بیت(علیهم السلام) مطرح شد.
طلاب حوزه علمیه حضرت عبدالعظیم(ع) باید در حفظ و عمل به قرآن الگو باشند
تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام در مراسم تقدیر از طلاب حافظ قرآن : حافظان قرآن نسبت به عمل به قرآن باید الگو و پیشوای سایرین باشند و امیدوارم حوزه حضرت عبدالعظیم علیه السلام، نسبت به سایر حوزه های علمیه از نظر حفظ قرآن و حدیث سرآمد باشد.
تعطیلی جلسه تفسیر این هفته آیت‌الله ری‌شهری
جلسه تفسیر آیت‌الله ری شهری، تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع) پنجشنبه این هفته برگزار نمی‌شود.
کتاب
مقاله
یادداشت
سخنرانی
مصاحبه
دانش نامه امام حسين عليه السلام كه حاصل تلاش ده ساله اين جانب و جمعى از پژوهشگران است با محور قرار دادن امام حسين عليه السلام و جستجو در بيش از پانصد مصدر تاريخى، حديثى، فقهى، تفسيرى و كلامى، آنچه را در باره زندگانى فردى و اجتماعى، سخنان و آرا و نظريات ديگران در باره امام عليه السلام يافت مى شده در حدّ توان و امكان گرد آورده و پس از تجزيه و تحليل و ساماندهى منطقى مباحث در اختيار پژوهشگران قرار گرفته است.
محمدی ری شهری محمد
«فرهنگ نامه زیارت عتبات» تالیف حضرت آیت الله محمدی ری شهری و جمعی از پژوهشگران، تلاشی است نو که با نظمی‌ نوین، رهنمودهای اهل بیت علیهم السلام را در جهت فرهنگ سازی زیارت آستان‌ های خاندان رسالت تقدیم علاقه مندان می‌ کند.
محمدی ری شهری محمد
حکمت‏ نامه رضوى شامل يک درآمد، هشت بخش و ۴۵ فصل است. در آغاز آن، گزارش کوتاهى از زندگى امام رضا، دوران امامت ايشان، سفر اجبارى ايشان به خراسان، پذيرفتن ولايت‏عهدى مأمون، عظمت علمى و عملى ايشان، شمار احاديثى که از ايشان نقل شده، و شهادت و زيارت آن بزرگوار ارائه می ‏شود. سپس حکمت‏ هاى به يادگار مانده از ايشان ... با نظمى نوين در هشت بخش گزارش می ‏گردد.
شمارى از روايات اهل بيت عليهم السلام صفت‌هاي «رحمان» و رحيم» را از نظر معنا با هم يکسان دانسته‌اند. از سوي ديگر، فرقى ندارند، و شمارى ديگر، تصريح مى‏كنند كه صفت «رحمان»، به رحمت عام الهى و صفت «رحيم» به رحمت خاص او اشاره دارند. برخى از محققان ظاهر دسته دوم از روايات را مخالف با قرآن دانسته و بر اين باورند که بايد آنها را تأويل كرد و يا كنار گذاشت.
شايسته ترين رهبر سياسى پس از پيامبر(ص) منابع فريقين, اتّفاق دارند كه اميرمؤمنان(ع), پس از پيامبر اسلام, بهترين و شايسته ترين فرد براى اداره جامعه اسلامى بود. اين موضوع, به تفصيل در جلد دوم موسوعة الامام على بن أبى طالب(ع) فى الكتاب والسنة والتاريخ, اثبات شده است
در مقابل روايات فراواني كه بر دو گونه محتوم و غيرمحتوم بودن قضاي الهي دلالت دارند، رواياتي نيز هست كه بر حتمي بودن قضاي الهي تأكيد دارند. اين نوشتار، با دسته‌بندي گروه دوم روايات، به دنبال آن است كه به تبيين اين احاديث بپردازد
ضيافت ، مهماندارى و مهمان نوازى ، دست و دل باز بودن و سفره اى گشوده داشتن ، نشانه جوان مردى و يكى از برجسته ترين ارزش هاى انسانى و مكارم اخلاقى است . اسلام كه دين تكامل ارزش هاى اخلاقى است نيز اهتمام ويژه اى به اين خصلت والاى انسانى دارد و پيشوايان اين آيين آسمانى ، با تعبيرهاى گوناگون و تنبّه آفرين ، مسلمانان را به آن ، توصيه و تشويق كرده اند .
آگاه باشید که نیکان خاندان من و پاک¬ترین تبار من, در کوچکی خردمندترین مردم، و در بزرگی داناترین ایشان هستند؛ پس به آنها نیاموزید که ایشان از شما داناترند.
در اين اَماکن مبارک بيش از هر مکان بايد ادب حضور را رعايت کنيم؛ به تعبیر دیگر، در همۀ حرکات و سکنات و کارهايی که انجام می‌دهيم، خودمان را در محضر رسول الله (ص)، حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها و ائمه علیهم السلام و بالاتر از اينها در محضر خدا ببينيم.
تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام در دومین مجمع عالی بسیج استان تهران و در جمع نخبگان و فرهیختگان اقشار بسیج گفت: یاران آخرالزمانی حضرت حجت (عج )، سلاح هایشان را با پشتوانه بصیرتشان بکار می گیرند و در اطاعت از اوامر الهی و تقوا از دیگران پیشگام ترند.
تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام در جلسه تبیین دعای مکارم الاخلاق و در جمع اعضاء و فرماندهان سپاه حضرت سیدالشهداء علیه السلام گفت: بنا به آنچه در روایات آمده است، ایمان های ضعیف با تندبادهای هوا و هوس از بین می رود
کارهای پژوهشی باید شفابخش و روشنی‌بخش باشد و در واقع سیاست کلان و راهبردی اسلام در تحصیل، تدریس و پژوهش در نظر گرفته شود.
حضرت آیت الله ری شهری در گفتگو با هفته نامه حریم امام: پر برکت ترین کاری که در طول عمرم انجام دادم خدمت به آستان نورانی حضرت عبدالعظیم علیه السلام است. .... این گفتگو در ایام ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام و در آستانه ایام الله مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی انجام شده است.
انتشار: 30 شهریور 1393
ما سوالاتمان را در سه بخش امنیتی، سیاسی و موضوعات بین‌المللی دسته‌بندی کرده‌ایم. حالا باید به شما به دید فردی امنیتی نگاه کنیم یا سیاسی یا عالم دینی؟ آیت‌الله ری‌شهری: ترجیح می‌دهم با پرسش های فرهنگی شروع کنیم.
حضرت آیة الله‏ مشکینی (رضوان الله‏ تعالی علیه) در سال ۱۳۰۰ﻫ .ش، در یکی از روستاهای مشکین به نام آلْنی متولد شدند، که شهرت ایشان هم «فیض آلْنی» است. ایشان، در اوایل کودکی، همراه پدرشان برای تحصیل به نجف اشرف تشریف بردند، و حدود چهار سال در آن جا، مکتب خانه می رفتند.