عن الامام الهادی سلام الله علیه:
اذکـُر مَصرَعَک بينَ يَدَي أهلِک و لا طبيبَ يمنَعُکَ و لا حبيبَ يَنفَعُکَ
به ياد آور آن هنگامي را که پيش روي خانواده ات در بستر مرگ افتاده اي ....


ادامه
درس ها
اخبار و رویدادها
تلاش برای زمینه سازی فرهنگی حکومت جهانی حضرت مهدی(عج)
هدف نهایی پژوهشگاه و دانشگاه قرآن و حدیث، گسترش فرهنگ و معارف قرآن و اهل بیت علیهم السلام در جامعه و تلاش جهت زمینه سازی فرهنگی برای حکومت جهانی حضرت مهدی (عج) است.
عوامل غضب الهی و سیاست گام به گام شیطان
آیت‌الله ری‌شهری در جلسه تفسیر با اشاره به سیاست گام به گام شیطان، اظهار کرد: اگر جلوی هوای نفس گرفته نشد، انسان سر از بی دینی در می‌آورد و دل که زنگ زد تن به هرکاری می‌دهد.
در فرهنگ قرآن و حدیث، دعا در کنار عمل و تلاش کارایی دارد
آیت الله محمدی ری شهری، در دیدار با دانشجویان پردیس تهران دانشگاه قرآن و حدیث : در فرهنگ قرآن و حدیث، دعا در کنار عمل و تلاش کارایی دارد، از خدا بخواهید بهترین شیوه کسب علم را به شما عطا فرماید و خود نیز برای رسیدن به آن تلاش کنید.
شرک؛ خطرناک‌ترین گناه نزد خدا
مفسر قرآن کریم با اشاره به شرک جلی و شرک خفی، اظهار کرد: بسیاری از کسانی که ایمان آورده‌اند هم مشرک هستند، از جمله جامعه‌ای که پذیرای حکومت طاغوت است، عملاً مشرک است.
کتاب
مقاله
یادداشت
سخنرانی
مصاحبه
خاطرات آموزنده، تجربه‌های گران‌بهایی از حوادث مختلف زندگی است که می‌تواند برای دیگران هم، مفید و سازنده باشد. از این‌رو کسانی که با مسائل مهمی در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امثال آن، سر و کار دارند، شایسته است که خاطرات و تجربه‌های خود را ثبت و ضبط کنند، تا دیگران نیز از آن‌ها بهره‌مند شوند.
حضرت عبد العظيم حسنى عليه السلام راوىِ بخشى از حكمت‏هاى خاندان رسالت است ، و بدين مناسبت ، اين مجموعه ، حكمت‏نامه حضرت عبد العظيم عليه السلام ناميده شد .
حکمت‏ نامه رضوى شامل يک درآمد، هشت بخش و ۴۵ فصل است. در آغاز آن، گزارش کوتاهى از زندگى امام رضا، دوران امامت ايشان، سفر اجبارى ايشان به خراسان، پذيرفتن ولايت‏عهدى مأمون، عظمت علمى و عملى ايشان، شمار احاديثى که از ايشان نقل شده، و شهادت و زيارت آن بزرگوار ارائه می ‏شود. سپس حکمت‏ هاى به يادگار مانده از ايشان ... با نظمى نوين در هشت بخش گزارش می ‏گردد.
در اين نوشتار، مفاهيم علم، نور و بصيرت در آيات قرآن بررسي شده و مراد از آنها در اين کتاب تبيين گرديده است و سپس با مراجعه به روايات، معناي اين مفاهيم اخذ گرديده است. از کنار هم نهادن قرآن و روايات، به چنين نتيجه‌اي دست خواهيم يافت که اين مفاهيم، علاوه بر اين که مفاهيمي نزديک به هم هستند و معناي مشترکي ميان آنها وجود دارد، همچنين اين مفاهيم در روايات اهل بيت عليهم السلام انعکاس يافته است.
شمارى از روايات اهل بيت عليهم السلام صفت‌هاي «رحمان» و رحيم» را از نظر معنا با هم يکسان دانسته‌اند. از سوي ديگر، فرقى ندارند، و شمارى ديگر، تصريح مى‏كنند كه صفت «رحمان»، به رحمت عام الهى و صفت «رحيم» به رحمت خاص او اشاره دارند. برخى از محققان ظاهر دسته دوم از روايات را مخالف با قرآن دانسته و بر اين باورند که بايد آنها را تأويل كرد و يا كنار گذاشت.
تاریخ انتشار: 1 آبان 1393
شايسته ترين رهبر سياسى پس از پيامبر(ص) منابع فريقين, اتّفاق دارند كه اميرمؤمنان(ع), پس از پيامبر اسلام, بهترين و شايسته ترين فرد براى اداره جامعه اسلامى بود. اين موضوع, به تفصيل در جلد دوم موسوعة الامام على بن أبى طالب(ع) فى الكتاب والسنة والتاريخ, اثبات شده است
انتشار: 6 آبان 1393
چه رابطه اى ميان قرآن كريم و «زيارت جامعه» وجود دارد كه شرح اين زيارت نامه ، تفسير قرآن ، ناميده شده است؟ در پاسخ اين پرسش ، بايد گفت كه قرآن ، كتاب انسان سازى است ؛ انسانى كه مى تواند مظهر اَسما و صفات الهى شود و خليفةُ اللّه گردد ، و امام نيز، كامل ترينِ انسان هاست
خداوند متعال، سرنوشت همه انسان ها را قبل از تولّد آنها مى داند ؛ امّا روشن است كه علم ازلى خداوند، علّت صدور افعال انسان نيست. به سخن ديگر، خداوند متعال مى داند كه هر انسانى با اراده و انتخاب خود، چه راهى را در زندگى انتخاب مى كند. با اين فرض، انسان در انتخاب راه خوب يا بد، مجبور نيست.
انتشار: 1 آذر 1393
از آن جا كه اسلام ، آيينى فطرى است ، به موضوع زيارت ، توجّه ويژه اى دارد . احاديث اسلامى ، به منظور بهره گيرى هر چه بيشتر از اين نياز طبيعى انسان ها در جهت رشد و شكوفايى آنها و ساختن جامعه آرمانى ، ره نمودهاى ارزنده اى در باره زيارت ، ارائه كرده اند
تعمیق معرفت و بصیرت، تبلیغ عملی و مهارت در تبلیغ لسانی محوری ترین مسئولیت روحانیت در بسیج است
این حرکتی که به عنوان دارالحدیث، دانشگاه و پژوهشگاه قرآن و حدیث آغاز شده؛ گامی در جهت گسترش فرهنگ اهل بیت(علیهم السلام) و زمینه سازی برای حکومت جهانی اهل بیت (علیهم السلام) است.
اخلاص مهمترین مساله در آداب مداحی است و اگر اخلاص در میان نباشد و کار برای رضای خدا صورت نگیرد، عمل ما به عملی پوچ و بی مغز مبدل خواهد شد.
حضرت آیت الله ری شهری در گفتگو با هفته نامه حریم امام: پر برکت ترین کاری که در طول عمرم انجام دادم خدمت به آستان نورانی حضرت عبدالعظیم علیه السلام است. .... این گفتگو در ایام ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام و در آستانه ایام الله مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی انجام شده است.
انتشار: 30 شهریور 1393
ما سوالاتمان را در سه بخش امنیتی، سیاسی و موضوعات بین‌المللی دسته‌بندی کرده‌ایم. حالا باید به شما به دید فردی امنیتی نگاه کنیم یا سیاسی یا عالم دینی؟ آیت‌الله ری‌شهری: ترجیح می‌دهم با پرسش های فرهنگی شروع کنیم.
حضرت آیة الله‏ مشکینی (رضوان الله‏ تعالی علیه) در سال ۱۳۰۰ﻫ .ش، در یکی از روستاهای مشکین به نام آلْنی متولد شدند، که شهرت ایشان هم «فیض آلْنی» است. ایشان، در اوایل کودکی، همراه پدرشان برای تحصیل به نجف اشرف تشریف بردند، و حدود چهار سال در آن جا، مکتب خانه می رفتند.