سعد من والاکم و هلک من عاداکم و خاب من جحدکم، خوش بخت است، هر كه شما را يارى كند؛ و هلاك است، هر كه شما را دشمن دارد

 

ادامه...

اخبار و رویدادها
فراخوان ویراست کتاب میزان الحکمة
پژوهشگاه قرآن و حدیث موسسه دارالحدیث، ویرایش اساسی کتاب میزان الحکمة را در دستور کار قرار داده و برای این ویرایش فراخوان داده است.
ترجمه ارمنی کتاب حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع) رونمایی شد
دو کتاب حکمت‌نامه عیسی بن مریم(ع) تالیف آیت‌الله محمدی ری شهری با ترجمه ارمنی و کتاب عقاید امامیه به زبان ایتالیایی با حضور رئیس شورای پاپی صلح و عدالت واتیکان رونمایی شد.
چه کسی هست که به خدا قرض بدهد؟
آیت‌الله محمدی ری‌شهری در جلسه تفسیر سوره حمد : در زمان پیغمبر(ص) ثروتمندی بود که اموال خود را انفاق می‌کرد آیه نازل شد «چه کسی است که به خدا قرض بدهد» پیامبر در تفسیر این آیه فرمودند «خدمت به مستمندان قرض دادن به خداست».
فلسفه اصلی انقلاب، شکوفا کردن ارزش های انسانی و اسلامی است
آیت الله ری شهری در دیدار مدیر و معاونین بهزیستی شهرستان ری : فلسفه اصلی انقلاب شکوفا کردن ارزش های انسانی و اسلامی است و از جمله این ارزش ها خدمت به محرومان است.
درس ها
کتاب
مقاله
یادداشت
سخنرانی
مصاحبه
خاطرات آموزنده، تجربه‌های گران‌بهایی از حوادث مختلف زندگی است که می‌تواند برای دیگران هم، مفید و سازنده باشد. از این‌رو کسانی که با مسائل مهمی در زمینه‌های فرهنگی، سیاسی، اجتماعی و امثال آن، سر و کار دارند، شایسته است که خاطرات و تجربه‌های خود را ثبت و ضبط کنند، تا دیگران نیز از آن‌ها بهره‌مند شوند.
حضرت عبد العظيم حسنى عليه السلام راوىِ بخشى از حكمت‏هاى خاندان رسالت است ، و بدين مناسبت ، اين مجموعه ، حكمت‏نامه حضرت عبد العظيم عليه السلام ناميده شد . اين حكمت‏نامه ، شاملِ شناخت‏نامه عبد العظيم عليه السلام و يكصد حكمت ، از سخنان حكيمانه‏اى است كه بى واسطه يا با واسطه ، توسط ايشان ، از اهل بيت عليهم السلام روايت شده است
اين دانش‏نامه شامل يك درآمد، چهارده بخش، و هفتاد فصل است، و در آن مسائل مرتبط با موضوع مهدويّت، با تكيه بر نصوص معتبر اسلامى (متون آيات و احاديث)، بررسى مى‏شود.
شمارى از روايات اهل بيت عليهم السلام صفت‌هاي «رحمان» و رحيم» را از نظر معنا با هم يکسان دانسته‌اند. از سوي ديگر، فرقى ندارند، و شمارى ديگر، تصريح مى‏كنند كه صفت «رحمان»، به رحمت عام الهى و صفت «رحيم» به رحمت خاص او اشاره دارند. برخى از محققان ظاهر دسته دوم از روايات را مخالف با قرآن دانسته و بر اين باورند که بايد آنها را تأويل كرد و يا كنار گذاشت.
شايسته ترين رهبر سياسى پس از پيامبر(ص) منابع فريقين, اتّفاق دارند كه اميرمؤمنان(ع), پس از پيامبر اسلام, بهترين و شايسته ترين فرد براى اداره جامعه اسلامى بود. اين موضوع, به تفصيل در جلد دوم موسوعة الامام على بن أبى طالب(ع) فى الكتاب والسنة والتاريخ, اثبات شده است
در مقابل روايات فراواني كه بر دو گونه محتوم و غيرمحتوم بودن قضاي الهي دلالت دارند، رواياتي نيز هست كه بر حتمي بودن قضاي الهي تأكيد دارند. اين نوشتار، با دسته‌بندي گروه دوم روايات، به دنبال آن است كه به تبيين اين احاديث بپردازد
آگاه باشید که نیکان خاندان من و پاک¬ترین تبار من, در کوچکی خردمندترین مردم، و در بزرگی داناترین ایشان هستند؛ پس به آنها نیاموزید که ایشان از شما داناترند.
در اين اَماکن مبارک بيش از هر مکان بايد ادب حضور را رعايت کنيم؛ به تعبیر دیگر، در همۀ حرکات و سکنات و کارهايی که انجام می‌دهيم، خودمان را در محضر رسول الله (ص)، حضرت فاطمۀ زهرا سلام الله علیها و ائمه علیهم السلام و بالاتر از اينها در محضر خدا ببينيم.
رؤیایی صادق نشان می دهد پرداختن به کتاب های مفاتیح الجنان و دوستی در قرآن و حدیث سبب عنایت الهی شده است.
تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی علیه السلام: کسی که در زندگی، خدا محور است و تصمیم جدی دارد که در زندگی خدا را انتخاب کند، نخستین اقدامی که باید انجام دهد، تبعیت از خداست، یعنی به واجبات عمل نموده و از محرمات دوری کند.
زنده ماندن قرآن و اسلام به برکت خون حضرت سیدالشهداء علیه السلام و شهدای کربلاست، همانطور که تداوم نظام اسلامی و انقلاب کشورمان در گروی خون پاک عزیزانی است که برای پیروزی و تداوم آن جانشان را دادند.
برتری سپاه اسلام نسبت به دشمنان برخورداری از ظرفیت ایمان است، زیرا ظرفیت ایمان و عزم راسخ باعث افزایش آمادگی روحی و انگیزه مبارزه و مانع نفوذ دشمنان خواهد شد.
حضرت آیت الله ری شهری در گفتگو با هفته نامه حریم امام: پر برکت ترین کاری که در طول عمرم انجام دادم خدمت به آستان نورانی حضرت عبدالعظیم علیه السلام است. .... این گفتگو در ایام ولادت با سعادت حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام و در آستانه ایام الله مبارک دهه فجر انقلاب اسلامی انجام شده است.
انتشار: 30 شهریور 1393
ما سوالاتمان را در سه بخش امنیتی، سیاسی و موضوعات بین‌المللی دسته‌بندی کرده‌ایم. حالا باید به شما به دید فردی امنیتی نگاه کنیم یا سیاسی یا عالم دینی؟ آیت‌الله ری‌شهری: ترجیح می‌دهم با پرسش های فرهنگی شروع کنیم.
حضرت آیة الله‏ مشکینی (رضوان الله‏ تعالی علیه) در سال ۱۳۰۰ﻫ .ش، در یکی از روستاهای مشکین به نام آلْنی متولد شدند، که شهرت ایشان هم «فیض آلْنی» است. ایشان، در اوایل کودکی، همراه پدرشان برای تحصیل به نجف اشرف تشریف بردند، و حدود چهار سال در آن جا، مکتب خانه می رفتند.